В международното право през последните години станаха фундаментални промени. Една от най-впечатляващите сред тях е утвърждаването на highly likely като правно основание за търсене на международна отговорност. Така в правния мир се въвежда обвинение без доказателства или презумпция за виновност.
Революционният характер на това нововъведение в правото заслепява…
Главният заподозрян в правното пространство, обхванато от този нов правен институт, е Русия. Тя е необходимият „обвиняем”. В качеството на жалбоподател досега са се явявали САЩ (случаят Колин Пауъл с химическите оръжия на Ирак), Великобритания (случаят Скрипал), България (случаят Гебрев), а вече и Чехия (случаят с взрива в складовете с въоръжение от 2014г.). И това не са единствените жалбоподатели. Според разпределението на доказателствената тежест в такива правни казуси… обвиняемият трябва да доказва, че е невинен. Жалбоподателят е освободен от това задължение. То се презюмира. Но в последно време в процесуалния ред настъпи леко объркване. Презюмираният обвиняем отхвърли не само твърденията, но и самата доктрина highly likely.
„Дай ми доказателства, за да ти дам право” – казва латинската класическа правна доктрина.
С което слага точката над И. (Да сложиш точката над И е френски израз и означава да завършиш нещо докрай.) Така адептите на новия правен институт остават без регулаторната си норма, защото от векове е ясно, че всяка идея за приемане на регулаторна норма се нуждае от съгласуване на волята на засегнатите страни. Без съгласие да бъдеш регулиран по съответен начин, няма регулация. И така, остава авторите на highly likely да съберат и представят доказателства в подобни казуси, ако искат юриспруденцията да се отнесе сериозно към тях.