От 25 – 27 октомври 2024г. в Прага се проведе третото издание на международна конференция под наслов: „Централна Европа на кръстопът“. Три години подред, организаторите на тези конференции огласяват на международно ниво тревогата си за ситуацията в ЕС на страните от Централна Европа.
Без никаква политкоректност и боязън от репресии, страни от Централна Европа обявяват публично, че търсят алтернатива на официалната политика на ЕС. А това говори за едно – несъгласието с ЕС в Централна Европа е огромно и търси своя политически израз. Неспособността на правителствата на Централна Европа да предложат алтернатива активира гражданското общество да търси такава със свои сили и средства.
Конференцията бе организирана от Асоциация PATRIMONIUM SANCTI ADALBERTI, консервативна организация, ориентирана към християнската политическа традиция в Централна Европа. В нея взеха участие над 200 политици, анализатори, политически наблюдатели, представители на академичната политика, журналисти, юристи, медийни експерти от 9 страни от Централна Европа.
Съставът на участниците, повечето от които представители на консервативно ориентирани сили, даде заявка за значими политически цели.
Конференцията бе осъществена под егидата на Доминик Кардинал Дюка, Архиепископ Емеритус на Прага. Не е случаен факт, че тя бе отразена от най-старата и авторитетна частна телевизия в Чехия, собственост на инвестиционна компания на бизнесмена Иван Зах.
От страните от Източна Европа бяха представени България и Сърбия. Направи впечатление отсъствието на Албания, Румъния и Република Северна Македония.
В деловата работа взеха участие от българска страна сдруженията РОД ИНТЕРНЕШЕНЪЛ и СВОБОДА ЗА ВСЕКИ. Имаше и наблюдатели и слушатели. Политическите партии игнорираха събитието.
Основната програма беше разделена на две части – пленарна сесия със седем лектори и три работни групи по въпросите на новите опасности за сигурността и начините да им се противодейства, икономическото взаимодействие и общото икономическо пространство, ролята на Централна Европа в променящия се глобален свят.
Тази година, българското неправителствено участие бе достатъчно забележимо. Гражданското общество бе представено от девет представители. Ядрото бяха трима български адвокати, известни със защитаваните от тях каузи – Костов, Шейтанов и Пенев. Адв. Виктор Костов беше панелист на пленарнонто заседание, за втора поредна година. Неговата реч направи силно впечатление с оригиналното поднасяне на една нова визия за приноса на страните от Централна и Източна Европа в отстояване европейската идентичност и националната самобитност на националната държава. Адв.Костов започна с тенденциите за деконструкция на хуманизма, проповядвани от Ювал Харари и кръга около форума в Давос. Спря се на важността на човека и семейството като основни стълбове на обществото. Посочи необходимостта да се върнем към истинските базисни човешки права, формулирани в Хартата на основните права на ЕС, за разлика от модерните в момента псевдо права на ЛГБТ+ общностите, права на транссексуалните и др. Обяви се против разпалването на войни в Европа и Близкия Изток и съпътстващата ги пропаганда.
Адв. Шейтанов направи изказване в трета работна група. Той поздрави домакините и участниците в конференцията от името на РОД ИНТЕРНЕШЕНЪЛ, известна българска родителска неправителствена организация. Изходна теза в неговото изказване бе констатацията за тревожна липса на политически реализъм в ЕС и столиците на страните-членки. Според адв.Шейтанов, ЕС сякаш не осъзнава преломността на момента, когато се решава дали ЕС ще се запази като геополитически играч в глобалната политика или ще се сведе до подчинен регионален фактор. Така следва да се разчита докладът на бившия италиански Премиер и Председател на ЕЦБ Марийо Драги, публикуван на 17.09.2024г., който заявява „За да остане богата, Европа трябва да се промени“.
Жизнена необходимост според адв. Шейтанов е адаптирането към днешните световни реалности. Срещата на най-високо равнище на страните-членки от БРИКС в Русия, от 22-24 октомври 2024г. доказа, че многополюсният свят вече е такава реалност. Въпрос на оцеляване е да се адаптираме и да се подготвим да живеем по неговите правила. А това означава две неща – да възстановим суверенитета и да укрепим националната държава. България споделя този политически интерес на страните от Централна Европа и може да бъде негов изразител. Защото еднополюсният свят разруши нашата страна, подкопа държавата и държавността и изтри 1/3 от нейното население за 35 години. Страната катастрофира без да е водила война. Оставането в еднополюсния свят означава окончателно разрушаване на България като икономика, нация и държава.
Веселин Василев, се включи в работата на Втора работна група. Той разгледа въпроса за опитите на Турция да оказва политическо влияние в Европа чрез икономически инструменти.
Адв. Пенев беше активен в създаването на контакти с колегите от Централна Европа в търсене на партньори и съмишленици за каузи и инициативи, свързани с отстояване на нормалността.
Конференцията ясно показа провинциализирането на Източна Европа и конкретно България. Страната продължава да живее в еднополюсния свят и да бъдат част от неговата йерхично построена архитектура. На институционално ниво, България изостава от процесите в Централна Европа, обричайки своите общества. Държавата не разполага нито с потенциал, нито с желание да приеме новите световни реалности. Тя остава съюзник на Европейската бюрокрация, която води ЕС към икономическо изоставане и постепенно обезличаване.
Източна Европа затвърждава позицията си на европейска периферия. Чукат на вратата следващото поколение посегателства на суверенитета на националната държава и тенденциите на формиране на ЕС като европейската квази-империя.
Управителен съвет на РОД ИНТЕРНЕШЕНЪЛ