Протестен сигнал от РОД във връзка с нередности в НПМГ в периода декември 2023- януари 2024г.

До МОН

Копие до НПМГ

Протестен сигнал от сдружение РОД Интернешънъл във връзка с нередности в НПМГ в периода декември 2023- януари 2024г.

       През последните месеци в обществото ни широко се дискутира фрапиращ случай в елитната столична „Национална природо-математическа гимназия Акад. Любомир Чакалов“. Ученик от 9 клас е оставен да повтаря. Младежът е с много награди от математически състезания, с общ отличен успех и серия слаби оценки по география. Между учителят по география Даниел Христов и училищното ръководство от една страна и майката на ученика Ани Кирилова са възникнали конфликти, резултат от които е заведено срещу майката дело за клевета. Представители на РОД Интернешънъл присъстваха на заседанието в Районен Градски Съд София, където г-жа Кирилова беше оправдана на първа инстанция.

        От материалите в медиите и делото разбираме, че в основата на конфликта между учителя по география Даниел Христов и семейството на момчето е разглеждането в продължение на три учебни часа по география на обявената за противоконституционна в Република България Истанбулска конвенция. След изказано несъгласие от страна на ученика и неговата майка в училище да се работи, презентира и оценява темата за Истанбулската конвенция, следват серия от репресивни мерки срещу тях. Ученикът е оставен да повтаря 9 клас с двойка по география, срещу майката е заведено дело за клевета, от училището е подаден сигнал към Държавната агенция за закрила на детето, заради което към момента се прави оценка на майката за родителски капацитет и не на последно място НАП е образувало проверка на г-жа Кирилова.

       Като родителска организация РОД Интернешънъл е заинтересована децата да растат и да се обучават в спокойна, подкрепяща среда, без насилие. Според законът регулиращ предучилищното и училищното образование в България се забраняват действия, свързани със налагането на идeологически и/или религиозни доктрини, както и осъществяването на политическа и партийна дейност, а след измененията, публикувани в ДВ, бр. 69 от 2024 г се забранява и извършването на пропаганда, популяризирането или подстрекаването по какъвто и да е начин, пряко или косвено, на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната в училище.

     В сигнала, който пускаме към вас няма да коментираме методите, чрез които едно елитно българско училище се справя с конфликта си с родител, ползването на държавните институции като бухалка и до колко е редно допускането, а в някои моменти и насърчаването в училищната среда на брутална реч на омразата, на подигравателно отношение, на психически тормоз и социално изключване към ученик, заради неговата и на семейството му лична позиция.

      Възниква, обаче, един важен за обществото ни въпрос! Какво е политическа и джендър пропаганда? Как тя се настанява в училищната среда? Какво е дебат и свобода на словото и кога те прерастват в пропаганда?

      Още във великите философски школи на древността дебатът е бил използван за достигане до нови идеи. В исторически план именно дебатът и свободата на словото са носили прогреса в обществата. Днес в образованието младите хора биват насърчавани да разсъждават, участвайки в нарочни дебати, пишейки есета „за“ и „против“. НПМГ се ползва с доброто име на институция, която дава възможността на своите възпитаници свободно да изразяват себе си и да мислят критично. Тези методи са важна част от образователния процес за израстването на умни, здравомислещи и успешни хора.

     Как обаче се вписва в този образователен процес нератифицираната от Българския парламент конвенция, обявена за противоречаща на Конституцията ни и повдигнала тежки правни и социални дебати в обществото ни. До колко безпристрастно и компетентно е могъл учителят по география да представи спорните въпроси в нея. Без да подценяваме нивото на интелект на отличните състезатели по математически и компютърни науки в 9 клас или нивото на познания и професионални качества на учителя по география в среден курс, как точно биха могли учениците да прочетат документ от 200 страници, включително неговите спорни анекси, да си съставят самостоятелно мнение и аргументирано да го защитят, каквато е задачата от програмата. Ако амбициозният учител е искал да организира стойностен дебат, ако е искал да научи своите ученици на критично мислене, то редно ли е било задавайки темата за самостоятелна работа „Смятате ли, че Истанбулската конвенция е заплаха за традиционното българско семейство?“, то предварително и обстойно да запознава учениците със собственото си мнение. Изказвайки несъгласието си с решението на КС и уверението си, че дефиницията за пол, като социална роля, а не като биологично определено понятие няма да навреди на нашето общество, учителят на 9 клас остава далеч от представите за професионалист. Ако искаше да се доближи до тази представа да беше поканил правист, конституционалист, потърпевш от домашно насилие или поне учен биолог или психолог за разясняване на спорните моменти в този документ!

       Къде свършва свободата на словото и започва пропагандата? Каква е ролята на учителят, като авторитет за децата ни в спорните обществени дебати? Какво точно трябва да възпитава училището?

       Живеем в свободна страна, където всеки има правото свободно да изрази мнението си. Именно и за това в обществото ни се разразиха тежки дебати свързани с Истанбулската конвенция, с Джендър идеологията и с мястото и в системата на предучилищното и училищно образование. В резултат на този процес българският законодател категорично прие, че дейности, свързани с пропагандата, популяризирането или подстрекаването на тези идеи нямат място в училище! Според закона и устройството в страната ни държавните училища спазват закона и изпълняват програмите на МОН.

       Не, налаганета на собствено мнение не е дебат! И не, обсъждането на теми свързани с джендър идеология в рамките на три учебни часа по география в девети клас не са свобода на словото! Опитът темата „Смятате ли, че Истанбулската конвенция е заплаха за традиционното българско семейство?“ да бъде представена като учебен дебат е циничен! Така ли един български учител възпитава критично мислене у своите ученици? Като критикува решения на Конституционния съд? Като налага собствените си възгледи по политически въпроси в час?

       Уважаеми дами и господа от МОН ваше задължение е осигуряването на училищна среда свободна от идеологическа, религиозна и политическа пропаганда. Ваше задължение е също така да предпазите българските деца от популяризиране, подстрекаване и пропаганда на идеи и възгледи, свързани с нетрадиционна сексуална ориентация и/или определяне на полова идентичност, различна от биологичната.

        Молим да бъде извършена проверка, спазен ли е законът за предучилищно и училищно образование в Република България в едно елитно, българско, държавно училище. Молим за вашата преценка, опитът на учителят по география Даниел Христов да организира този идеологически дебат заедно с всички възникнали последствия, отговарят ли на държавните образователни стандарти. Както и молим за вашето становище, подобни преподавателски инициативи в съответствие ли са с обществените настроения и в други образователните учреждения под ваша опека.

       За родителската общност в България е важно какво отношение ще вземе Министерството на образованието към бъдещи практики в училищата, да се разпространява информация и пропаганда за социална природа на пола, идеи чужди на българската Конституция.

Exit mobile version