На 17 януари в Гранд хотел „София“ се състоя Кръгла маса по проблемите на образованието, организирана от тинк-танк „България може сама”. Кузман Илиев, председател на „България може сама“, откри кръглата маса подчертавайки, че събитията на тинк-танка са отворени за участници с висока експертиза, представители на различни проблемни гледни точки. „България може сама”, само ако е способна на умно единодействие по стратегическите приоритети на обществото, вярва нейният председател. Образованието безусловно трябва да е №1, ако има истинска воля за устойчив просперитет на страната.
Кузман Илиев и Христиан Даскалов
Христиан Даскалов, модератор на кръглата маса, отбеляза, че рядко се постига конструктивен диалог между представителите на различните ангажирани с темата групи. Самата селекция на участниците, според него, гарантира изграждането на специфична невронна мрежа между тях, което пък създава пространство за нестандартни идеи и решения.
Доц. Офелия Кънева сподели резултатите от дългогодишния си изследователски опит, като изтъкна ролята на ефективното взаимодействие на всички участващи в образователния процес. Според нея, трябва да се развива потенциалът на взаимодействие между учители, ученици, родители, изследователи и нестопанския сектор.
Габриела Козарева и адвокат д-р Деян Драгиев представиха изследователски проект, посветен на правната рамка на обществено-частното партньорство в областта на образованието. Според тях, противно на обществените нагласи, българското законодателство е на европейско ниво. Проблемите по-скоро са в тромавите и усложнени административни процедури. Тяхната оптимизация дава възможности за рязка активизация на инвестиционните намерения на бизнеса.
Проф. д-р инж. Ивайло Копрев и доц. Нончо Димитров заявиха остро позициите си относно съществуващите практики на бюджетно финансиране, фаворизиращи отделни университети и специалности, за сметка на други с по-висока добавена стойност за обществото. Според тях, рейтинговата система не отчита броя на студентите в отделните учебни заведения. Специалности с едноцифрен брой студенти необосновано изпреварват университети със стотици обучаеми. Практически не се отчита съотношението между безплатно и платено обучение в отделните университети. Според доц. Димитров, платените специалности са обективният пазарен критерий за качество на висшето образование.
Кметът на община Карлово Емил Кабаиванов подчерта важността на децентрализацията за активиране качеството на професионално ориентиране и образование. Той директно заяви, че кметовете на искат повече да играят ролята на статисти в образователния процес.
Атанас Кацарчев изтъкна ролята на професионалното образование и значението му за заетост на младите хора извън обхвата на висшето образование. Според него, бързо трябва да се реформира обучението по посока на приложни знания и практически умения.
„Професионалните паралелки действително трябва да обучават кадри за реалния бизнес и производство, съобразявайки се с реалностите на терен, а не да са загубено време и за деца, и за индустрия“, категорична бе Светлана Дончева, ръководител на Център за управление на проекти в Българска стопанска камара.
Станимир Стоянов
Станимир Стоянов, основател на „Национално движение за високи постижения”, разви гледната си точка за трансформация на образованието през призмата на Културата на Постиженията. Само налагането на нейните принципи, счита той, ще позволят на България да отлепи от последните места на всички позитивни класации в Европейския съюз.
Ето и участниците във форума: Кузман Илиев, председател на „България може сама“, д-р Христиан Даскалов, председател на Иновационен хъб „Тракия“, доц. Нончо Димитров, зам.-декан по качеството и международното сътрудничество в Университет за национално и световно стопанство; проф. д-р инж. Ивайло Копрев, ректор на Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“; Светлана Дончева, ръководител на Център за управление на проекти в Българска стопанска камара, д-р Емил Кабаиванов, кмет на община Карлово; Атанас Кацарчев, икономически съветник на КТ „Подкрепа“, доц. Офелия Кънева, доктор по управление на образованието, магистър по социология, бакалавър по управление на човешките ресурси, Габриела Козарева, бивш зам.-министър на Министерството на младежта и спорта и магистър по киберсигурност и право, адв. д-р Деян Драгиев, доктор по право, адвокат в Софийската адвокатска колегия, член на Лондонския арбитражен институт. В събитието участва и Станимир Стоянов, президент на Международна Академия за Високи Постижения „Сър Исак Нютон”.
NBP.bg, Радослава РАШЕВА