Статии

Анализ на предложените изменения в Закона за закрила на детето и свързаните рискове

Предложените изменения в Закона за закрила на детето, внесени от депутати на ПП-ДБ, съдържат сериозни и прикрити заплахи за благополучието на децата. Те могат да бъдат използвани като “троянски кон”, отваряйки вратичка за извършване на медицински дейности, свързани със смяна на пола на малолетни и непълнолетни, под прикритието на психологическо лечение.

Член 56б, и добавените ал. 5 и ал. 6: Опасност от неправилна интерпретация**

Член 56б, ал. 5 и 6 от предложените изменения въвеждат забрана за публикуване и предлагане на информация на деца, която съдържа порнографско съдържание или може да повлияе на развитието на детето в посока употреба на наркотици или вещества. Въпреки това, член 10, ал. 5 въвежда текст, според който “всяко дете има право на медицинска, психологическа, социална и експертна помощ по въпроси, свързани с пола му, които да укрепят психологическото му развитие и осигурят лечение при необходимост.” Под “лечение при необходимост” може да се подразбира лечение за смяна на пола, ако детето страда психологически. Това е крайно опасно и отваря възможност за принудително или неправилно насочване на деца към смяна на пола под претекст за “здравословна необходимост.”

**Член 125б и вратичките в правото: Опасност за живота и здравето**

В член 125б от втория документ се забранява извършването на медицински дейности за промяна на фенотипните и други полови белези на генотипния пол на непълнолетни лица, освен в случаите, когато съществува “сериозна опасност за живота или здравето им.” Според определението на Световната здравна организация (СЗО), „здравето“ обхваща както физическо, така и психическо състояние. Следователно, ако дете изпитва психологически проблеми, свързани с пола, това може да се интерпретира като “опасност за здравето” и съответно да се обоснове лечение за смяна на пола.

**Решение на Конституционния съд на Република България относно Истанбулската конвенция**

Подобни промени в законодателството отразяват същите подводни течения, които доведоха до решението на Конституционния съд (КС) за несъответствието на Истанбулската конвенция с Конституцията. В това решение КС категорично заявява, че „полът е биологично определен факт“ и всяко друго определение създава противоречия и несигурност в правната система на страната. Предложените промени носят същата заплаха и могат да доведат до нарушения на правата на родителите и подкопаване на основните принципи на българската конституция.

Призив към Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта

Въз основа на всичко изложено, апелирам към членовете на Комисията по въпросите на децата, младежта и спорта да разгледат внимателно предложените изменения и да не подкрепят текста на ПП-ДБ. Членовете на комисията включват представители на различни партии. Призовавам всички тях да отхвърлят предложението, което носи риск за бъдещето и здравето на българските деца.

ПП-ДБ трябва да оттеглят този законопроект и да предложат текстове, които наистина да защитават децата, а не да отварят вратички за манипулиране на тяхното психическо и физическо здраве под претекст за “лечебна необходимост”.

Analiz na predlojenite izmeneniya v zakona za zakrila na deteto i svurzanite riskove-1
Analiz na predlojenite izmeneniya v zakona za zakrila na deteto i svurzanite riskove-1

Подобни публикации

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *

Back to top button